تلفن تماس :

021-77616560

ساعت کار :

هر روزه از 8 صبح تا 8 شب

آدرس :

تهران، خیابان بهارجنوبی، برج بهار، طبقه چهارم اداری، واحد 573

چطوری تراکت طراحی کنیم؟

آشنایی با چاپ تراکت پرنیان چاپ

چاپ تراکت به صورت فوری و یک روزه معمولا در یک صفحه ساده، به شکل رنگی یا سیاه‌سفید انجام می‌شود. تفاوت تراکت با پوستر جدا از نوع جنس و ابعاد، در شکل استفاده و قرارگیری آن است.

پوسترها معمولا روی دیوار، تخته شاسی، فوم برد و غیره قاب می‌شود، اما تراکت بصورت دست به دست به مخاطب سپرده می‌شود و مانند روزنامه، اطلاع‌رسانی می‌دهد. اگر قصد شرکت در همایش، نمایشگاه، گردهمایی یا اجلاسی را دارید و دوست دارید جمعیت اصطلاحاً خاکستری را به غرفه خود جلب کنید، ما را در ادامه این مطلب، همراهی کنید.

کلیاتی از طراحی و چاپ تراکت

پرداختن به اصول طراحی و ارائه نکات کاربردی برای اجرای تراکت‌های باکیفیت با سه هدف انجام می‌شود. اول اینکه دوست داریم برای مشتریان پرنیان چاپ، محتوای آموزشی مناسب داشته باشیم. دوم اینکه هدفمان این است تا با آگاهسازی مشتریان محترم، قدر و قیمتی برای سنجش کیفی چاپخانه‌های آنلاین ارائه دهیم و در آخر می‌کوشیم تا در قالب مطالبی مفید، استانداردهای کاری پرنیان چاپ را تبیین کنیم. امیدواریم در انتها، رضایت شما برآورده شود.

نکات کلیدی طراحی تراکت

  • کار با هدف‌گذاری آغاز می‌شود. پیش از آن که نرم‌افزار طراحی را باز کنید یا سراغ هر برنامه دیگری برای طراحی تراکت بروید، ابتدا باید هدف از طراحی و چاپ تراکت مشخص باشد. به طور مثال، باید پاسخ سوالاتی نظیر این که هدف از طراحی تراکت چیست؟ محصول را تبلیغ می‌کند یا خدمات؟ در چه محلی پخش می‌شود؟ کدام جامعه هدف را مدنظر قرار دارد و غیره، روشن شود.
  • هر تراکت به صفحه اول یک روزنامه می‌ماند. باید فونت، رنگ، طرح و چینش آن به گونه‌ای انجام شود که جذابیت بالایی را به نمایش گذارد. تراکت برای جلب توجه لحظه‌ای طراحی می‌شود و مأموریتش این است در یک نگاه، تمامی اطلاعات مدنظر شما را بازتاب دهد. از این رو، توصیه این است که روی یک شعار اصلی، تصویر بزرگ و ارائه راه‌های ارتباطی تمرکز شود.
  • بزرگان حوزه مارکتینگ بر این باروند که در نوشته یا شعار تراکت، کلیدواژه‌ها اهمیت دارند. برای اولین‌‌بار؟ ارزان‌ترین؟ ویژه؟ وارداتی؟ یا تک کلمه‌های این چنینی که به صورت چکیده شخصیت کلی محصول و خدمات را ارائه می‌دهند در اولویت قرار دارند.
  • این احتمال وجود دارد که شخص دریافت کننده، تراکت را رها کند. در این شرایط، باز هم طراحی باید به گونه‌ای انجام شده باشد که اطلاعات حتی از روی زمین و فواصل زیاد، قابل مشاهده باشد. یا اگر قصد هزینه دارید، می‌توان تراکت را شبیه به پوستر چاپ کنید تا امکان استفاده از آن روی شیشه و دیوار نیز فراهم شود یا می‌توانید با توجه به این نکته که در حال حاضر جامعه ما همیشه در گوشی‌های موبایل خود سیر می‌کنند و نگاهشان دائماً معطوف به زمین است شما هم تراکت خود را بر روی کاغذهای پشت چسب‌دار (لیبل) چاپ نمایید و توسط افرادی آنها را روی زمین بچسبانید.
  • مانند تمامی محصولات چاپ تبلیغاتی، تراکت نیز باید call to action (دعوت به عمل) طراحی شود. اجازه دهید مطلب را اینگونه بگوییم. فرض کنید من خدماتی ارائه می‌دهم که شما واقعا آن را می‌خواهید. اما به دلیل مطالب فراوان، حوصله شما نمی‌کشد و عطای آن را به لقایش می‌بخشید. در چاپ تراکت این مساله فراوان اتفاق می‌افتد. مخاطب طراحی کلی را می‌بیند و کنجکاو می‌شود، اما مطالب زیاد و پیدا نکردن راه‌های ارتباطی، او را منصرف می‌سازد. شخص می‌بایست پس از دیدن شعار و طرح اصلی، در گام سوم با راه‌های ارتباطی و چگونگی دسترسی مواجه شود.
  • جنس تراکت در ارائه طراحی نقش مهمی اجرا می‌کند. اگر با محدودیت مالی مواجه نیستید، توصیه ما این است که از کاغذهای گلاسه و جلوه‌های ویژه چاپ از قبیل سلفون، یووی موضعی، استفاده کنید تا به چاپ خود ارزش ببخشید و مخاطب به دلیل جذاب بودن تراکت شما آن را نزد خود حفظ می‌کند.
  • نحوه طراحی تراکت می‌تواند از بالا به پایین باشد. یعنی همانند روزنامه، ابتدا تیتر اصلی، سپس تصویر کلی و در آخر، راه‌های ارتباطی. این نحوه چیدمان در طراحی گام اصلی و کلی کار محسوب می‌شود.
  • در صورتی که تصمیم به چاپ رنگی دارید، روی رزولوشن و کیفیت تصاویر مورد استفاده تا حد امکان وسواس نشان دهید. این ریزه‌کاری‌های فنی هنگام طراحی، تاثیر خود را به هنگام چاپ و توزیع تراکت نشان خواهند داد.
  • تراکت‌ها اگر هوشمندانه طراحی شوند، می‌توانند اهداف برندینگ یک مجموعه را نیز به پیش برانند. تنها مساله این است که کار طراحی، هماهنگ با هویت سازمانی پیش رود و روند توزیع، در زمان و مکان مناسب انجام شود.

جمع بندی

در این مطلب سعی پرنیان چاپ بر این بود بخشی از استانداردهای طراحی تراکت خدمت مشتریان گرامی خود ارائه دهد. ما در پرنیان چاپ به این اصول و بسیاری موارد دیگر پایبند هستیم و شما هم اگر اقدام به طراحی تراکت می‌کنید، با رعایت این موارد می‌توانید نتایج بهتری را دریافت خواهید کرد. مانند همیشه، از مشتریان همراه خواستاریم ما را در بهبود ارائه خدمات و مطالب مفید راهنمایی و همراهی کنند. همین حالا با ما تماس بگیرید.